Орган за решаване на спорове със социалните мрежи. Създаване на нов извънсъдебен орган за социални мрежи
Орган за решаване на спорове със социалните мрежи. Нов извънсъдебен орган на ЕС ще започне дейност преди края на годината. Този орган ще решава спорове между големите социални платформи като Facebook, TikTok и YouTube и техните потребители в Европейския съюз. Това беше обявено чрез прессъобщение от ЕС, цитирано от Франс прес.
Нов орган за решаване на спорове със социалните мрежи: каква е неговата роля?
Новият орган, наречен „Апелативен център Европа“, ще предоставя на потребителите възможност да оспорват решения, взети от социалните мрежи. Основната цел на центъра е да разглежда случаи, свързани с обвинения за тормоз, подбуждане към омраза и изтриване на акаунти. Томас Хюс, бивш директор на надзорния съвет на Meta, ще ръководи този нов орган.
Законодателен акт за цифровите услуги и защита на потребителите
Създаването на Апелативен център Европа отговаря на изискванията на Закона за цифровите услуги на ЕС, който влезе в сила през миналата година. Този закон задължава платформите да ограничават рисковете за потребителите и да осигуряват безопасна среда онлайн. Потребителите също така ще имат достъп до орган за разрешаване на спорове извън съда.
Как ще се финансира новият орган?
Според Томас Хюс, центърът ще се финансира чрез такси, които социалните платформи ще плащат за всеки разгледан случай – по 100 евро на случай. Потребителите ще плащат символична такса от 5 евро, която ще бъде възстановена, ако решението е в тяхна полза.
Обвинения към социалните мрежи
Често социалните мрежи като Facebook, TikTok и YouTube са обвинявани в цензура, както и в разпространение на дезинформация и насилие. Новият Апелативен център има за цел да адресира тези проблеми и да осигури по-голяма справедливост за потребителите.
Ще бъдат ли длъжни социалните мрежи да се съобразят с решенията на надзорния съвет
Социалните мрежи няма да бъдат задължени да се съобразяват с решенията на Appeals Centre Europe. Според правилата на Закона за цифровите услуги (Digital Services Act – DSA), онлайн платформите могат да откажат участие в извънсъдебния процес на центъра. Решенията на този орган не са обвързващи и платформите не са задължени да ги изпълняват.
Центърът има за цел да предоставя независим процес на преразглеждане на спорове между потребителите и социалните мрежи, но окончателното решение за спазване на тези решения остава в ръцете на платформите.
Въпреки че социалните мрежи не са длъжни да спазват решенията на Appeals Centre Europe, смисълът от съществуването на този орган е да предостави на потребителите възможност за независимо преразглеждане на техните жалби. Основната цел е да се повиши прозрачността и справедливостта в процесите на модерация на съдържанието, като се осигури проверка на решенията на социалните платформи от външен, независим орган.
Това не само дава глас на потребителите, но също така поставя натиск върху платформите да подобряват своите политики и да се стремят към по-обективни решения. Въпреки че решенията на центъра не са обвързващи, репутационният риск и публичният натиск могат да мотивират платформите да се съобразяват с тях, за да избегнат негативен обществен отклик. Също така, съществуването на този център е стъпка към по-голяма регулация на дигиталните платформи в бъдеще.